אודות MOXO - מבדק חדשני בתהליך אבחון הפרעות קשב וריכוז

הפרעה ביצועית ? מבחן ביצועי!

הפרעת קשב (ADHD) היא הפרעה, שבאה לידי ביטוי בקשיים ביצועיים. הילד הסובל מההפרעה יתקשה לבצע מטלות או לעמוד בדרישות מצד הסביבה. לכן פעמים רבות מבחינים בהפרעה לראשונה, כאשר נכנסים למערכת חדשה, כגון: גן הילדים, בית ספר, או מקום עבודה חדש (מבוגר).

מכיוון שההפרעה באה לידי ביטוי בביצוע, אחת מהדרכים המקובלות לאבחן את קיומה של הפרעת קשב היא לבדוק את ביצועיו של הנבדק, תוך כדי ביצוע משימות הדורשות קשב וריכוז.

מבדק ממוחשב מסוג (CPT (Continues Performance Test, הבודק את ביצועי הנבדק בצורה מדידה ואובייקטיבית וללא צורך ב"תיווך", יכול לשמש כלי עזר משמעותי וחיוני, כחלק מתהליך האבחון של הפרעת קשב. אך המבחנים הממוחשבים הקיימים היום מספקים תועלת קלינית נמוכה.

מבדק ה - MOXO יכול לזהות בוודאות של 90% קיום הפרעת קשב וריכוז.

תוצאות ראשוניות של מחקר בינלאומי בו השתתפו 547 ילדים בגילאי 7-12, הראו כי מבדק ה- MOXO הצליח להבחין בין ילדים הסובלים מהפרעת קשב (ADHD) וילדים שאין להם ADHD. תוצאות המחקר היו מובהקות סטטיסטית בכל מדדי תפקודי הקשב שנבדקו : קשב, היפראקטיביות, אימפולסיביות ותזמון.

הערך המוסף של מבדק ה- MOXO ככלי עזר מדעי בתהליך אבחון הפרעת קשב:

1. אובייקטיביות: תוצאות אובייקטיביות חיוניות לקבלת תמונה כוללת ושלמה.
2. מדיד ומדוייק: מודד ערכים בצורה כמותית ומדויקת.
3. בניית פרופיל קשבי: ממפה ומבודד את תפקודי הקשב של הנבדק.
4. נורמה: השוואה מיידית של תוצאות הפרופיל הקשבי לנורמה ישראלית ובינלאומית עדכנית.
5. ביצוע תחת מסיחים: ניטור ביצוע תחת סביבות שונות, המאפשר בדיקה של ביצועי הנבדק בכל אחד מהמדדים תחת מסיחים חזותיים (ויזואליים), שמיעתיים (אודיטוריים) ומשולבים, המדמים סביבות שונות. לתוצאות בדיקה זו ערך טיפולי רב, מכיוון שהן מספקות מידע נרחב על יכולות הביצוע האישיות והייחודיות של כל נבדק.
למאמר בנושא חשיבות המסיחים.
6. הערכה טיפולית: המבדק, שתוצאותיו מתקבלות בערכים מדידים, מאפשר מעקב אחרי התערבויות (טיפולים שונים) ובדיקת האפקטיביות הטיפולית בצורה פשוטה וברורה.
7. תוצאות מיידיות: תוצאות המבדק זמינות מייד עם סיומו והן פשוטות וברורות.
8. תוקף מדעי: כלי מדעי.

מהם המאפיינים המייחדים את מבדק ה-MOXO משאר המבחנים הממוחשבים הקיימים כיום בתהליך אבחון הפרעת קשב?

התוצאות שיתקבלו במבדק ה-MOXO
דומות מאוד לתוצאות של בדיקת דם: 
ערך מספרי אובייקטיבי לכל מדד קשבי, בהתאם לנורמה.