מאמרים ADHD

כדאי לזוז לשיפור הריכוז

מאת דוריה ליפשיץ נוירופסיכולוגית, מאבחנת ומטפלת בליקויי למידה - מייל: doryahel@gmail.com

רבים מהמגיעים לקליניקה שלי לאבחון ולטיפול מפגינים הנמכה בתפקודי הקשב שלהם: הם מוסחים בקלות, עובדים לאט מאוד או להבדיל עובדים מהר מכפי שתפקודי הקשב שלהם מאפשרים להם ולכן מרבים לשגות, לא מצליחים להתרכז ולהתמיד לאורך זמן, לעיתים ממוקדים מדי עם יכולת נמוכה בפיצול קשב, סובלים מחוסר שקט מוטורי, קושי בשליטה בהתנהגות והרשימה עוד ארוכה. ההמלצה הראשונה שלי לכל אלה היא להפתעתם להתחיל לעסוק בספורט. לא משנה מה, אם זה...

עבודה רב מערכתית בקרב ילדים עם הפרעת קשב והיפראקטיביות

נכתב ע"י יותם ויסקופ, מייסד ומנהל מרכז אורי הקהילתי של עמותת צדק

רון (שם בדוי) תלמיד כיתה ה' מאובחן ע"י פסיכיאטר ילדים עם הפרעת קשב ADHD והפרעת מרדנות ODD. קשיים באים לידי ביטוי בקושי בקריאת סיטואציות חברתיות ויצירת קשרים חברתיים, אלימות פיזית כלי ילדים ומורים בבית הספר, קושי בקבלת סמכות ואי תפקוד לימודי מובהק. בשנה שעברה למד בכיתה רגילה שם היו קשיים רבים שכללו התנהגות אלימה, חוסר כבוד לצוות ולילדים, חוסר תפקוד לימודי וקשיים חברתיים רבים. במשך שנה וחצי נכנס לשעורים ספורים בלבד במהלך...

הבנה לצורך פעולה: נקודות מבט שונות של הפרעת הקשב וריכוז

ד"ר היידי פלביאן, מאבחנת ומטפלת בהפרעות קשב וריכוז ובלקויות למידה

"הילד לא יכול לשבת לרגע במפגשים בגן...", "הילדה שלי כל הזמן מתנדנדת על הכיסא", "אין יום שהילד שלי שוכח משהו בבית הספר", "אם אני לא אארגן לו את התיק לבית הספר, מי יארגן? הוא?!", "התלמיד הזה... לא מקשיב לרגע ותמיד עסוק בדברים אחרים". משפטים אלה ונוספים נשמעים לעיתים קרובות על ידי הורים, מורים ואנשי מקצוע שונים שמתארים ילדים כמתקשים בקשב. זאת, מבלי לבדוק את מקור ההפרעה, משמעותה והמצבים בהם היא באה לידי ביטויי.

האם בכל פעם שילד שוכח להעתיק מהלוח,...

לקות למידה או הפרעת קשב ? – איך מבחינים

ערן הוא תלמיד כיתה ד'. מדובר בילד אינטליגנטי וחברותי, המתקשה מאד לתפקד בבית הספר. הילקוט שלו נמצא תמיד באי סדר, הוא אינו יודע מה המטלות שעליו לבצע והציונים שלו נמוכים. לערן ולהוריו נראה כי היכולות הגבוהות שלו אינן באות לידי ביטוי בהישגיו והם מתוסכלים מאד. ההורים מבולבלים לגבי הבעיה של ערן. הם תוהים האם מדובר בלקות למידה, בהפרעת קשב וריכוז או אף בשילוב של השתיים. בסוגיה הזו נתקלים הורים רבים העדים לקשיים של הילד והם חשים אובדי עצות בשאלה למי לפנות וכיצד לטפל בבעיה. 

מה הקשר בין לקות למידה להפרעת קשב וריכוז ?
הקשר בין לקות...

להיות מבוגר עם הפרעת קשב וריכוז

תמר היא אישה צעירה בת 28. מאז ומתמיד היא זוכרת את עצמה 'כבלגניסטית ומעופפת'. את שנות התיכון והצבא הצליחה לצלוח כי לקחה על עצמה משימות שלא דורשות הרבה מאמץ שכלי. היא התחילה ללמוד באוניברסיטה אבל במהרה השתעממה ועברה לחוג אחר שגם בו היא לא מצליחה לעמוד בקצב. היא עובדת כמלצרית כבר 7 שנים ומחליפה מקומות כל כמה חודשים. תמר מרגישה 'לוזרית', נחותה ומיואשת. היא אומרת על עצמה: "ברור לי שאני לא פחות חכמה מאחרים, אבל העובדות מראות שאני לא מצליחה בכלום". נשמע מוכר ?

אם הקשיים של תמר מזכירים לכם את עצמכם, ייתכן שאתם סובלים מהפרעת קשב וריכוז....

הפרעות קשב וריכוז בילדים- הפגישה הראשונה

על מועדי התפרצות הפרעות קשב וריכוז בילדים

הפרעות קשב וריכוז בילדים לרוב יצוצו לראשונה על פני השטח עם הכניסה למערכת החינוך (לרוב כיתה א') סביב גילאי 6-7-8. הפעם השנייה שבה יצוצו הפרעות קשב וריכוז תהיה בעת המעבר לחטיבת הביניים/תיכון.
כל אחת ואחת מנקודות זמן אלה מציינת מעבר ממסגרת אחת למסגרת אחרת, הדורשת יותר משמעת ויותר כישורי למידה. לכן אם קיימים הפרעות קשב ו/או קשיי למידה, הם יבואו לידי ביטוי בכניסה למסגרת החדשה. השתתפות בתהליך של...

בעיות קשב וריכוז אצל מבוגרים - על הקשר בין ADHD ללימודים באוניברסיטה

בשעה טובה התחלתם ללמוד באוניברסיטה. בהתחלה חשבתם שהקשיים שאתם חווים נובעים עקב מיומנויות למידה חלודות, אבל ככל שמתרבות ההרצאות, זה התחוור לכם- קשיי הלמידה שאתם חווים עשויים לנבוע מהפרעות קשב וריכוז.

גילוי בעיות קשב וריכוז אצל מבוגרים
הפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים לרוב מתגלות לאחר הצבא, בעת הכניסה לאוניברסיטה.
הבעיה הזו היתה קיימת גם בילדות, אלא שאז פשוט לא עלו עליה.
סטודנט הפוסע את צעדיו הראשונים באוניברסיטה, בשונה מילד, הוא אדם עם מודעות עצמית גבוהה ואינו תלוי בהוריו (...

השפעת הסביבה הטכנולוגית על יכולות הקשב של ילדים ומבוגרים – ערן סנדל

חמישים שנה חלפו מאז יצא האינטרנט לדרכו, וכיום אין לנו שום אפשרות לדמיין את חיינו בלעדיו. אנחנו עושים כל דבר בעזרת האינטרנט, מבדיקת מזג האוויר בבוקר כדי לדעת איך להתלבש, דרך מענה על מיילים והזמנת כרטיסי טיסה ומלונות לחופשה ברומא, וכלה בהרחבת הידע שלנו במגוון נושאים. הכול ברשת. חיי החברה, הפנאי, הלימודים, העבודה - הכל!

ניקולס קאר, סופר אמריקאי המסקר בשנים האחרונות את עידן המידע והשפעותיו, איגד עדויות מחקריות להשפעות השונות של החשיפה המוגברת לגוגל, וויקיפדיה, סמארטפונים, בדיקות אימייל תכופות, עבודה בריבוי משימות ובילוי מול מסכים מרצדים מסביב לשעון בספרו "רדודים: מה...

חשיבות האבחון המוקדם בילדים – ערן סנדל

הפרעת קשב וריכוז (ADHD) יכולה לבוא לידי ביטוי בכל גיל. ההמלצה היא לגשת לאבחון ברגע שהחשד עולה, על מנת למנוע החמרה של ההפרעה לרוב מי שמעלה את החשד הם ההורים, גם אם אינכם קוראים לזה ADHD, אך לרוב אתם הם אלו שיודעים לתאר בצורה המדויקת והאמינה ביותר איך מתפקד ילדכם ביומיום, ולראות את קשייו.
פעמים רבות יהיו אלו אנשי מערכת החינוך – מורות / גננות וכו' שנמצאים שעות רבות עם ילדכם ורואים את התנהגותו בסביבת ילדים בני גילו, אשר יפנו את תשומת הלב וישנם מצבים אחרים בהם אנשי מקצוע אחרים – פסיכולוגים / מאבחנים דידקטים / רופאים ועוד אשר יעלו את החשד לקיומה של ההפרעה.

...
מקרה לדוגמא – שימוש במבדק MOXO לבניית תוכנית עבודה לילד.

נכתב ע"י יותם ויסקופ, מנהל מרכז אורי, לקידום וטיפוח ילדים ובני נוער ע"ש אורי ויסקופ ז"ל.
ברצוני להציג מקרה של ילד אשר ביקר במרכז אורי, ומבדק המוקסו סייע בבניית תוכנית עבודה עבורו. 

ניתוח מקרה:

גיל הילד: כיתה ב' ,זכר

תיאור הילד: הילד מגיע ממשפחה נורמטיבית, לומד בכיתה רגילה בבית ספר רגיל. ההורים מדווחים על קשיים בהתארגנות, מוסחות וכן קשיים לימודיים (שגיאות כתיב, חוסר הבנת טקסטים ועוד). בראיון הקבלה למרכז ההורים דיווחו גם על קשיים חברתיים...

למה להיות "שפן נסיונות"? בדיקת המוקסו כגורם משמעותי בסוגיית הטיפול בריטאלין

מאת אפרת פייס-אבירם, מרפאה בעיסוק ומדריכת הורים, מרכז רפואי פייס, גדרה.

ברצוני להציג בפניכם תאור המקרה של ל', נער בן 14, אשר הגיע אלי לבדיקת מוקסו עקב קשיים רבים, בעיקר בתחום האקדמי. ל' הינו נער מחונן, דובר עברית ואנגלית ברמת שפת אם, בעל כישורים מתמטיים יוצאי דופן ויכולות אנליטיות מצויינות. עפ"י דווח ההורים ל' אינו מממש את הפוטנציאל הטמון בו ומתקשה לעמוד בדרישות ביה"ס. הדבר גורם לתסכול רב אצל ההורים והן אצל ל'. בנוסף, ל' מתואר כנער מעט חרדתי עם נטיה ל"מצבי רוח".עפ"י דווח המורה...

למה קשה למורים איתנו... על מורים, קשב וריכוז ומה שביניהם... – מאמר דעה,

מאת חנן חן, מומחה לאבחון ואימון ילדים ומתבגרים ,מרכז תלמים, כרמיאל.

בניסיוני העשיר עם מאות ילדים , בני נוער ומבוגרים בעלי הקש"ר (הפרעת קשב וריכוז), נחשפתי לחבורה מדהימה בעלת כישורי חיים מעל לכל פרופורציה , בעלי יכולת אישית בתחומי חיים מגוונים מעל לכל אחד אחר. את כל אלה קטלגנו אנו, "החברה המודרנית העולמית", בתוך בועה מאיימת המבטלת כל נקודת אור: "הפרעת קשב וריכוז".

האמנם...?

 האפידמיולוגיה מגדירה את תופעת הקש"ר עד כ 10% מהאוכלוסייה, אבל כל מי שידו בעניין מבין ויודע שההיקפים גבוהים...

הפרעת קשב וריכוז וקשיים בתזמון מאת ד"ר אורטל שרוף

הסביבה בה אנו חיים דורשת מאיתנו להגיב ללא הרף לגירויים שונים: לענות לצלצול הטלפון, להרגיע תינוק בוכה או לאכול כשאנו רעבים. לעיתים, לא מספיקה תגובה נכונה לגירוי, אלא חשוב גם שהתגובה תתרחש תוך פרק זמן מסוים. למשל, כדי להצליח בבחינה הפסיכומטרית, לא מספיק שנדע את החומר אלא גם שנענה על השאלות בקצב מהיר. במקרים מסוימים, למהירות התגובה יכולה להיות השפעה קריטית. לדוגמא, כשילד קופץ מולנו לכביש חשוב שבלימת הרכב תתרחש במהירות.

כיצד הפרעות קשב קשורות לתזמון ?
הפרעת קשב וריכוז (ADHD - Attention-Deficit and Hyperactivity Disorder) היא...

מקרה החודש של MOXO

מאת – ענת ברבי, מאבחנת דידקטית

במאמר זה אציג את המקרה של ילדה בכיתה ד' (בת 9).

י' הופנתה אליי ע"י הוריה. מדובר בילדה שקטה ונעימה, בעלת יכולות אקדמיות טובות. בכיתה עובדת ומבצעת משימות אך לא מסיימת את מרביתן ונאלצת להשלים את החומר בבית . מצב הגורם למצבי לחץ בבית. כבר בגיל 3 זוהתה בעיה בשיום ושליפה. אובחנה דיספרקסיה (קושי בתכנון תנועה). המשפיעה על מוטוריקה גסה ועדינה, תכנון מחשבה והבעה....

רוצים לצאת לעבודה רגועים ומחייכים?

המדריך המלא להתמודדות עם הילדים בהתארגנות הבוקר, מאת נורית לוי

"עד שהוא קם ..יוצאת לי הנשמה" . "היא נועלת נעליים בקצב של צב – אין זמן בבוקר, צריך לתקתק עניינים !" " כל דבר 30 פעם , לך תצחצח, לך תתלבש, לך תנעל נעליים ..." "בבוקר אצלנו בבית ? מלחמה. פשוט אין דרך אחרת להגיד . מלחמה. נקודה. "
אז זהו ...שהבקרים ממש לא צריכים להיראות ככה !! טוב נו ...בכל זאת מדובר בילדים ולא ברובוטים אז לפחות 90% מהזמן , אפשרי שתהייה אווירה נעימה ורגועה בשעות הבוקר.
את המשפט "בוקר...

ניתוח מקרה - ג'האד נעאמנה, פסיכולוג חינוכי מומחה

במאמרי זה אציג את המקרה של י', ילד בכיתה ג' (בן 8) שהופנה אליי לבדיקה.

י' הופנה אליי ביוזמת הוריו שהתלוננו שהוא ילד היפראקטיבי ואינו מסוגל לשבת זמן ממושך לביצוע מטלות שונות. בנוסף, דעתו מוסחת בקלות והוא אינו מרוכז .
 בבית הספר המצב קצת שונה , קיימים דיווחים על חוסר שקט מצד חלק מהמורים אך בנוכחותה של מחנכת הכיתה המצב שונה , והיא מדווחת שהילד לא מראה סימנים של חוסר שקט והפרעות בקשב. ייתכן והילד מצליח לשלוט בהתנהגותו בנוכחותה.
י' נמצא במעקב נוירולוגי מאז היותו בכיתה א' , בוצעה בדיקת T.O.V.A בעבר שנמצאה תקינה ועדיין לא הומלץ על טיפול...

הזיכרון אצל ילדים עם הפרעת קשב וריכוז - מיכל קנת

"אני לא זוכר את מספר הטלפון בבית שלי, וגם לא את מספר הטלפון שלי ", שוב ושוב בתדירות גבוהה מבעבר אני שומעת משפטים אלה במפגשים עם ילדים עם הפרעת קשב, והשאלה הנשאלת היא האם בעקבות השימוש ההולך וגובר בטלפונים חכמים זיכרון ילדינו נחלש? או שילדינו מוצפים בגירויים מסביבתם וזו הסיבה ?

כאשר אנו ערים המידע שנקלט על ידי החושים שלנו עובר דרך הזיכרון המידי שלנו לאזור אחסון המכונה זיכרון קצר טווח. קשיים בזיכרון קצר הטווח (זיכרון פעיל) מאפיינים ילדים רבים עם הפרעות קשב וריכוז. זיכרון קצר טווח הוא מאגר זיכרון זמני הנמצא בשימוש עכשווי. השפעתו של הזיכרון קצר הטווח חשובה ביותר,...

'לחשוב מחוץ לקופסא' : הצד האחר של הפרעת קשב וריכוז

מה משותף לנפוליאון, ליאונרדו דה וינצ'י, מוצרט, וולט דיסני, סילבסטר סטלונה, מייקל ג'ורדן, מייקל פלפס, אברי גלעד ויאיר לפיד?
כולם, ככל הנראה, סבלו מהפרעת קשב וריכוז. האם זה מקרי שכל כך הרבה כישרון מרוכז אצל אנשים הסובלים מההפרעה? לא בטוח. ...
נראה כי לצד הקשיים שגורמת הפרעת קשב וריכוז, יש לה גם לא מעט צדדים חיוביים. במאמר זה ננסה להתייחס לשאלה האם ייתכן שכל אנשים המצליחים שתוארו למעלה, הצליחו להגיע להישגים מרשימים במיוחד לא רק למרות ההפרעה, אלא דווקא בזכותה.

הפרעת קשב וריכוז (ADHD - Attention-Deficit and Hyperactivity Disorder) היא...

הפרעת קשב וריכוז: מדוע חשוב לאבחן מוקדם?

כאשר עומר בן ה-8 אובחן כסובל מהפרעת קשב, אמו לילך לא הופתעה כלל: "כבר מגיל אפס הרגשתי שעומר הוא ילד קצת אחר. הוא היה תינוק בכיין, שהתקשה לישון ואחר כך פעוט פעיל ביותר בעל מצבי רוח חזקים". לילך מספרת כי על אף הקשיים הבולטים שעומר הראה בגן ובבית הספר, אף אחת מהגננות או המורות לא הציעה להם לפנות לאבחון של הפרעת קשב וריכוז . לילך מרגישה כי אבחון מוקדם יותר היה חוסך מעומר חוויות רבות של תסכול, כישלון ודחייה בשנים משמעותיות כל כך בחייו. במאמר זה נעסוק בחשיבות האבחון המוקדם ונציע מספר סימנים העלולים להצביע על קיומה של הפרעת קשב וריכוז בגיל הרך.

מאיזה גיל ניתן לאבחן הפרעת...

אסטרטגיות למידה לתלמידים עם הפרעת קשב ו/או לקויות למידה מאת ד"ר אורטל שרוף

מהן אסטרטגיות למידה?

אסטרטגיות למידה הן דרכים שנועדו לאפשר קליטת חומר וביצוע משימות. חלק גדול מהתלמידים מפתחים כלים אלו באופן טבעי עם הניסיון ופשוט "לומדים איך ללמוד". רבים אחרים, ובמיוחד תלמידים עם לקויות למידה והפרעות קשב (שלעיתים קרובות מאד מגיעות יחד), אינם מצליחים לפתח שיטות למידה יעילות.
מיומנויות למידה לקויות באות לידי ביטוי בקושי בארגון זמן, קשיים בהתמדה בביצוע המשימה, בשילוב מידע ממקורות שונים (למשל מה שקראתי בספר ומה שהמורה אמרה), קשיים בזכירה ובשינון, קשיים בעמידה בלוחות זמנים ,...

אודות ADHD - הפרעת קשב וריכוז

הפרעת קשב וריכוז היא אחת הסיבות השכיחות ביותר להפנייתם של ילדים לטיפול נפשי, והיא אחת ההפרעות הנפשיות השכיחות ביותר בגיל הילדות: מחקרים מדברים על בין 5 – 15% מהילדים בגילאי 6 – 12 הלוקים בהפרעה. ההפרעה נפוצה יותר בקרב בנים.
הפרעת קשב וריכוז אינה נעלמת בילדות, אלא ממשיכה להתקיים בהתבגרות ובבגרות. היא משפיעה מאוד על חיי הילד, בני- משפחתו והקהילה סביבו, ולכן הפכה לנושא מרכזי בבריאות הציבור.

סיווג ומאפיינים קליניים של הפרעת הקשב והריכוז

ה-DSM-...

אימפולסיביות אצל אנשים עם הפרעת קשב וריכוז

"סוף מעשה במחשבה תחילה"- ביטוי זה, המופיע במזמור השבת "לכה דודי לקראת כלה", מגלם את חשיבותה של ההתנהגות המתוכננת והיעילה בחיינו. כולנו יודעים כי על מנת לתפקד היטב בעבודה, במשפחה ובחברה עלינו לחשוב לפני שאנו פועלים ולא להפך.

עם זאת, אנשים בעלי התנהגות אימפולסיבית מתנהגים כלפי סביבתם באופן מיידי, פזיז וחסר עכבות, שאינו לוקח בחשבון את כל השיקולים הנדרשים. כתוצאה מכך, קבלת ההחלטות ושיקול הדעת שלהם עלולים להיפגע. אימפולסיביות מביאה להשלכות שליליות במישורים רבים בחיים. דמיינו מצב בו כל התייחסות שלילית...

טיפול בהפרעת קשב וריכוז באמצעות ריטלין

הכלי שבו רופאים משתמשים עבור טיפול בהפרעת קשב וריכוז הוא תרופה. התרופה המוכרת ביותר באוכלוסייה היא ריטלין. למעשה, בשוק קיימות תרופות רבות, שנועדו לשם טיפול בהפרעת קשב וריכוז, רובן עובדות בצורה דומה לריטלין.

טיפול בהפרעת קשב וריכוז- השוני הבין התרופות

ההבדלים המהותיים בין התרופות, שנועדו לשם טיפול בהפרעת קשב וריכוז הם למעשה בטווח ההשפעה של התרופות (כמה זמן הן בעצם משפיעות). טיפול בהפרעת קשב וריכוז באמצעות תרופה הוא טיפול נקודתי, ולכן חשוב לבחור את...

השוואה בין אבחון קשב וריכוז לבין אבחון ליקויי למידה

דני נוטה להפריע למורים בעת השיעורים וציוניו אינם טובים.
• ייתכן שדני סובל מבעיה של הפרעות קשב וריכוז.
• ייתכן שדני סובל מבעיה של ליקויי למידה.
• ייתכן שדני סובל מבעיה של הפרעות קשב וריכוז בשילוב עם ליקויי למידה.

האם דני צריך לבצע אבחון קשב וריכוז  או אבחון ליקויי למידה?

הטבלה הבאה מסבירה מהם ההבדלים בין אבחון קשב וריכוז לבין אבחון ליקויי למידה
ומדוע חשוב לבצע את שניהם:

...

דימוי עצמי אצל ילדים עם הפרעת קשב

כמה אני שווה? כמה אוהבים אותי? מה הסיכויים שלי להצליח? כל אלו שאלות, שאנו שואלים את עצמנו והאופן שבו נענה עליהן משקף את הדימוי העצמי שלנו.אדם עם דימוי עצמי חיובי מרגיש שהוא עומד בציפיות שלו מעצמו ובציפיות הסביבה ממנו. דימוי עצמי חיובי גורם לנו לפעול בבטחה, ליזום מצבים חדשים ולחוות אותם כאתגר.אדם עם דימוי עצמי שלילימרגיש חוסר שביעות רצון מתמשך מעצמו ומהישגיו. למשל, ילד בכיתה ג' המתקשה בקריאה, חש חסר אונים, מתוסכל ומאכזב את הסביבה. עם הזמן, הוא צובר חוויות חוזרות של כישלון וחוסר ביטחון ביכולותיו ("אני לא מספיק טוב, משהו אצלי דפוק")....

עשה ואל תעשה : איך לדון עם ההורים בהפרעת הקשב של הילד?

"בלי ריטאלין אין לבן שלכם מקום אצלי בכיתה" היו דברי המחנכת של עידן להוריו. עירית, אמו של עידן מספרת כי בתחילת כיתה ג', הודיעה לה המחנכת שעידן מתפרע בכיתה ושהיא אינה יכולה להתמודד איתו. "הרגשתי כאילו השמיים נפלו עלי. שלחו אותנו לאבחון אבל לא ידעתי מה זה ולמי פונים. חשבתי שתפקיד המורה זה ללמד את הילד. לא הבנתי למה היא מסלקת את הבן שלי במקום לנסות ולעזור לנו ולו".
במהלך השנים, אנשי חינוך נתקלים בלא מעט ילדים המגלים סימנים של הפרעת קשב וריכוז, כמו קושי להתרכז לאורך זמן, תנועה בלתי פוסקת, הפרעות לשיעור וחוסר ארגון. במקרים אלו, הגננת או המורה רואים לנכון לשוחח עם ההורים...